Galwanoterapia, czyli lecznicze właściwości prądu
Galwanoterapia to nic innego jak po prostu leczenie prądem elektrycznym. Jest wykorzystywana do poprawy krążenia, zmniejszenia napięcia mięśniowego, łagodzenia bólu i stymulowania tkanek. Dodatkowo leczy się za jej pomocą rożnego rodzaju schorzenia neurologiczne i ruchowe, a także niektóre zmiany nowotworowe. W elektroterapii korzysta się z prądu stałego, prądów modulowanych średniej częstotliwości oraz prądów o niskiej częstotliwości. Występująca również pod nazwą elektroterapia, metoda ta jest stosowana w medycynie od stuleci.
Poniżej przedstawiamy Państwu najpopularniejsze rodzaje galwanoterapii wraz z przypadłościami, które najczęściej się nimi leczy.
Elektrostymulacja
Zabieg ten polega na pobudzaniu mięśni wykorzystując do tego celu impulsowy prąd elektryczny. Mięsień kurczy się w sposób kontrolowany, jednak z pominięciem udziału układu nerwowego zwykle odpowiadającego za sterowanie ruchami. Elektrostymulacja jest stosowana przede wszystkim w leczeniu schorzeń o podłożu neurologicznym (problemy z przewodzeniem impulsów nerwowych).
Wskazania: zanik mięśni, bóle pleców, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle mięśniowe, porażenie mięśni.
Diadynamik
Istnieje sześć rodzajów impulsowych prądów DD (diadynamicznych): MF, MM, LP, RS, CP oraz DF. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do przenikania w głąb tkanek i zwiększania tym samym ich pobudliwości. Diadynamik powoduje przekrwienie, przywraca dynamizm, stymuluje i działa przeciwbólowo.
Wskazania: nerwobóle, bóle mięśniowe, bóle kończyn, dyskopatia, odmrożenia, zesztywnienie stawów, zanik mięśni, zaburzenia krążenia.
TENS
Metoda polegająca na wykorzystywaniu silnych prądów do stymulowania nerwów i wygaszaniu bólu. Szczególnie skuteczna w łagodzeniu stanów bólowych będących następstwem choroby lub przebytego zabiegu chirurgicznego.
Wskazania: bóle i zapalenia stawów, bóle pooperacyjne, nerwobóle, półpasiec, zanik mięśni, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, zaburzenia zrostu kości, dyskopatia.
Prądy Nemecka
Zwane również prądami interferencyjnymi. W zależności od natężenia, terapia ta ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające oraz poprawiające ukrwienie tkanek.
Wskazania: bóle mięśni, nerwobóle, zaburzenia krążenia, rwa kulszowa, zaparcia, obrzęki, miażdżyca, ostrogi piętowe, odmrożenia, problemy z trzymaniem moczu.
Jonoforeza
Jonoforeza polega na wykorzystywaniu prądu stałego do aplikacji środków farmaceutycznych (w postaci żelu, maści bądź roztworu wodnego). Stosuje się ją by ułatwić chorobowo zmienionym tkankom prawidłowe wchłanianie leku.
Wskazania: utrudnienia zrostu kostnego, nerwobóle, bóle stawów, bóle mięśni, przykurcze, zaburzenia krążenia stany zapalne, usuwanie blizn.
Podsumowanie
Wynaleziona już w XVIII wieku, galwanoterapia jest wciąż popularna i stale udoskonalana. Jej największa zaletą jest fakt, iż charakteryzuje się wysoką skutecznością przy jednoczesnym braku jakichkolwiek efektów ubocznych.
Mimo iż galwanoterapia to metoda łagodna i nieinwazyjna, istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące jej stosowania. Leczenie prądem nie jest polecane np. osobom mającym problemy z sercem, kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom.