Jak działa obroża antyszczekowa dla psa?
Nadmierne szczekanie psa potrafi być uciążliwe. Zwłaszcza gdy pies robi to podczas nieobecności swoich właścicieli w domu. Ciężko go w takiej sytuacji uspokoić, a nieprzychylni sąsiedzi, którym szczekanie wyjątkowo przeszkadza, mają prawo zgłosić tę sprawę do sądu. W najgorszym wypadku służby mogą zadecydować o odebraniu właścicielom psa, który przez 8 godzin dziennie wyje i zakłóca spokój innym mieszkańcom domu. Jak zatem oduczyć psa szczekania lub wycia z tęsknoty za właścicielami? I czy można tego typu rozwiązanie połączyć z efektywnym treningiem naszego psa? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w dzisiejszym wpisie.
Na początku zaczynamy od treningu wyjść
Jeśli nasz czworonożny przyjaciel nie chce pogodzić się z naszą nieobecnością w domu i wyjątkowo dotkliwie dla naszych sąsiadów demonstruje swoje niezadowolenie i tęsknotę, możemy sięgnąć po rozwiązanie, jakim jest obroża antyszczekowa. To niezwykle skuteczna metoda, aby nauczyć psa tego, żeby nie szczekał podczas naszej nieobecności w domu, jednak zanim sięgniemy po nią, zawsze warto rozpocząć od tzw. treningu wyjścia.
Pies, który źle znosi brak swoich właścicieli, musi po prostu zostać nauczony radzenia sobie z samotnością. Powinniśmy spróbować przyzwyczaić swojego pupila do bycia samemu, a to wymaga treningu. Pamiętajmy, że w tej kwestii wiele zależy nie tylko od nas, ale przede wszystkim od naszego psa. Konkretna rasa, indywidualne predyspozycje i charakter naszego psa będą decydowały zarówno o tym, jak pies będzie sobie radził z samotnością, jak i o tym, jak łatwo (bądź wcale) nauczy się radzenia sobie z nieobecnością właścicieli. W wielu przypadkach niestety to także sami właściciele dokładają sobie trudności, zbytnio rozpuszczając szczeniaki i poświęcając im zbyt dużo uwagi, co niesie późniejsze konsekwencje w postaci braku akceptacji przez psa chwil bez towarzystwa.
Jak trenować wyjścia bez wsparcia, jakim jest obroża elektryczna dla psa? Tutaj sytuacja wymagać będzie od nas wiele wytrwałości i konsekwencji, ale zdecydowanie warto spróbować.
A zatem przygotujmy się do wyjścia. Wybierzmy jedną komendę, którą jednoznacznie wskażemy psu, że wychodzimy bez niego (np. "czekaj"). Stwórzmy z naszego wyjścia z domu bez psa swego rodzaju rytuał (pies szybko nauczy się, że tego typu wyjścia z domu to wyjścia bez niego). Jeśli po wyjściu z domu usłyszymy, że nasz psiak szczeka - zawróćmy. Jednak - uwaga - wracając do domu, powinniśmy zignorować psa, dać mu wyraźny sygnał, że powrót nie ma z nim nic wspólnego, a szczekanie nie przynosi takich efektów, jakich spodziewał się nasz pupil. Przejdźmy się po mieszkaniu, dajmy psu jasny komunikat, że przygotowujemy się ponownie do wyjścia. Po ustalonej komendzie "czekaj", powinniśmy wyjść. Jeśli jednak tego typu trening nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, znakomitym wsparciem będzie z pewnością obroża antyszczekowa dla psa.
Co to jest obroża antyszczekowa?
Rozpocznijmy od tego, że obroże antyszczekowe to urządzenia, które są w pełni bezpieczne dla psa. Ponadto proponowane przez nas rozwiązanie zostało tutaj drobiazgowo sprawdzone i przetestowane na wiele sposobów, otrzymując w ten sposób niezbędne certyfikaty potwierdzające zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo urządzenia. Nie musisz zatem martwić się, że obroża antyszczekowa skrzywdzi Twojego pupila. Warto dodać, że dostępne na rynku obroże dopasowane są najczęściej do psów różnych ras i wielkości. W naszym sklepie internetowym także znajdziesz odpowiednią obrożę antyszczekową dla małego, średniego i dużego psa. Posiadamy również produkty, które przeznaczone są do treningu psów w domu i na zewnątrz (wodoodporne).
A jak działa tego typu rozwiązanie? Obroża typu antyszczek to swego rodzaju przedłużona ręka lub komenda właściciela, którą pies najczęściej bardzo dobrze toleruje i chętnie poddaje się takiemu właśnie treningowi. Obroże antyszczekowe włączają się w momencie, kiedy pies zaczyna hałasować szczekaniem lub wyciem, standardowo na dwa sposoby - upomnienie psa następuje jako aplikacja specjalnego sprayu w kierunku nosa psa, bądź poprzez impuls elektrostatyczny.
Tresura podczas Twojej nieobecności
Typowa elektryczna obroża antyszczekowa wydziela elektrostatyczne impulsy dokładnie w momencie, gdy pies szczeka. Impulsy rozpoczynają się od najsłabszego. Jeżeli szczekanie nie ustępuje, to z każdym szczeknięciem impuls jest silniejszy. Dzięki temu pies zniechęci się do szczekania i nie będzie odczuwać dyskomfortu. Istotne jest jednak, aby ustawić intensywność emitowanego impulsu elektrostatycznego. Tutaj z pewnością przyda się zapoznanie się z instrukcją obsługi konkretnej obroży.
Według najnowszych badań obroża antyszczekowa to jedyny skuteczny sposób, by szybko i skutecznie oduczyć psa szczekania podczas nieobecności właścicieli w domu. Dowodem efektywności tego rodzaju treningu jest z pewnością fakt, że obroże antyszczekowe są powszechnie wykorzystywane także przez zawodowych, doświadczonych szkoleniowców.
A jak pies będzie reagował na impuls? Reakcję dostrzeżesz w postaci otrzepania się psa lub jego skierowania się w stronę obroży. Pies może także nastroszyć uszy lub zmienić swoje zachowanie w inny sposób. Pamiętajmy jednak, że wycie psa, jego skakanie lub uciekanie sygnalizować będzie, że wybrana intensywność impulsu jest za wysoka.
Dlaczego warto?
Jeżeli próbowałeś już wszystkich sposobów, a Twój ukochany pupil dalej nie może przestać szczekać, to obroża antyszczekowa jest Twoim ostatnim ratunkiem. Lepiej nie nadwyrężać cierpliwości sąsiadów. Zamiast martwić się o pieska, gdy jesteś w pracy, wybierz obrożę elektryczną. Czujnik reaguje tylko na głos psa, zatem jeśli Twój pupil będzie grzeczny, to obroża nie będzie wydzielać nieprzyjemnych impulsów.