Jak prawidłowo oświetlić biurko młodego ucznia?
Wygodne krzesło, odpowiedniej wysokości biurko, stosowne przybory pozwalające na efektywną naukę, to obok oświetlenia najważniejsze elementy wyposażenia biurka młodego ucznia. Mnóstwo rodziców przygotowując swojemu dziecku miejsce do nauki, ale i rozrywki np. przy komputerze nieco po macoszemu podchodzi do kwestii oświetleniowych ? uważa, że pierwsza z brzegu lampka biurkowa wystarczy, by zapewnić uczniowi odpowiednią dawkę światła. Jest to błędne podejście.
Podobnie jak ma to miejsce w pracowniach graficznych czy profesjonalnych biurach, aby praca przy biurku była wydajna, a przy tym komfortowa, niezbędnych jest kilka źródeł światła ? nie zawsze wystarczy rozproszone górne i ewentualnie lampka na biurku. Przekonajmy się zatem w jaki sposób oświetlić pokój młodemu ucznia by zapewnić mu dobre środowisko do nauki.
Podstawy dobrego oświetlenia w pokoju
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, uczeń najwięcej czasu spędzać będzie przy biurku, gdzie w spokoju chciałby odrabiać lekcje, przyswajać nową wiedzę, ale również oddawać rozrywkom np. przeglądając Internet czy grając na komputerze. Dlatego tak ważne jest, by właśnie to miejsce było odpowiednio oświetlone.
Absolutną podstawą jest lampka biurkowa. Podczas zakupu należy pamiętać, że nie może to być zwykła lampka ze sklepu za rogiem ? najlepiej jest wybrać maksymalnie ruchomą, z giętym uchwytem, dzięki czemu będzie można ją regulować względem wzrostu osoby siedzącej oraz odległości od książek. Gdy wybierzemy odpowiednią lampkę zadbajmy również o pasującą do niej żarówkę ? kategorycznie należy unikać zbyt mocnych odmian powodujących efekt olśnienia ? te mogą zbyt szybko męczyć oczy.
Poza lampką na biurko w pokoju do nauki musi znaleźć się jeszcze kilka innych źródeł światła. Na suficie warto zainstalować kilka lamp gwarantujących rozproszone oświetlenie oraz odpowiednią ilość punktowych, w miejscach najczęściej uczęszczanych. Gdy dziecko lubi przed zaśnięciem poczytać książki należy na szafce nocnej postawić odpowiednią lampkę, jeśli wybiera podłogę do nauki warto pomyśleć o przypodłogowym oświetleniu. Dobrym wyjściem są maksymalne mobilne lampki na tzw. klips, dzięki któremu można je przypiąć niemal wszędzie, dokładnie tam gdzie potrzeba ? przy ramie łóżka, na meblach, do stolika czy krzesła.
Komfortowe wyposażenie pokoju
Gdy zadbamy o odpowiednie źródła światła w pokoju młodego ucznia, należy pomyśleć jeszcze o pozostałych elementach wystroju, by te współpracowały z lampką czy żyrandolem. Podstawą powinien być blat biurka ? ten nie może być błyszczący prowadząc do odbijającego się światła, które wywoła tzw. ?olśnienie?, wyjątkowo męczącego dla oczu. Dobierając oświetlenie do pokoju trzeba mieć na względzie, że światło musi docierać od strony ręki niepiszącej ? chodzi o to, by nie rzucać cienia na zeszytach, książkach czy klawiaturze komputera. Jeśli chodzi o komputer ? ten najlepiej umiejscowić w miejscu, które nie będzie narażone na odblaski światła w ekranie monitora.
Pomijając kwestię światła sztucznego, dobrze jest skorzystać z naturalnego oświetlenia stawiając biurko tuż przy oknie, najlepiej bokiem lub frontalnie, aby docierające z zewnątrz promienie nie powodowały oślepienia. Ewentualnie, w razie problemów, można je skorygować roletami czy żaluzjami na oknie ograniczając ich napływ do pożądanego poziomu.