Trądzik - jak pielęgnować cerę z problemami
Trądzik to choroba skóry właściwa przede wzystkim dla okresu dojrzewania. Problem dotyczy zatem głównie nastolatków, jednak, jak się okazuje, nie tylko. Obecnie coraz więcej osób zmaga się z pryszczami, krostkami i zaskórnikami. Walka o piękną cerę jest trudna i wymaga cierpliwości, jednak wygrana w walce jest możliwa - najnowsze terapie są naprawdę skuteczne. Ważne jednak, aby leczenie zostało jak najszybciej podjęte i konsekwentnie realizowane.
Cera trądzikowa - fazy rozwoju choroby
Zmiany skórne, jakie następują w zależności od stopnia zaawansowania choroby, mogą przyjmować następującą postać:
- Pierwsze stadium chorobowe w przypadku trądziku i cery trądzikowej stanowią zaskórniki. To białe lub czarne małe punkty, pojawiające się często nie tylko na twarzy, ale także na ramionach, plecach, czy też dekolcie.
- Nieco bardziej nasilona postać trądziku to pojawiające się na skórze grudki i krostki, w postaci wypukłych, czerwonych zmian, będących symptomem rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
- Najostrzejsze stadium choroby to guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą. W tym przypadku zakażenie obejmuje już głębsze warstwy skóry. Konsekwencją występowania tej fazy chorobowej mogą być trwałe blizny trądzikowe powstałe na cerze.
Cera trądzikowa nastolatków
Okres dojrzewania to niestety często walka o czystą, gładką cerę. Przyczyną młodzieńczych zmian trądzikowych jest zazwyczaj burza hormonalna towarzysząca okresowi dojrzewania. Rozregulowana gospodarka układu hormonalnego sprawia, że praca gruczołów łojowych przybiera bardzo intensywną postać, w efekcie czego wydzielają się bardzo duże ilości sebum. W konsekwencji takiej sytuacji zatykają się pory, co zwiększa podatność na stany zapalne, a tym samym powstają dogodne warunki dla rozwoju trądziku. Cera nastolatków zatem często się przetłuszcza, błyszczy, a na jej powierzchni tworzą się liczne zaskórniki.
Cera trądzikowa u dorosłych
Zjawisko trądziku wieku dojrzałego okazuje się coraz bardziej powszechne. Kiedyś cera trądzikowa uznawana była za typowy objaw wieku dojrzewania, jako konsekwencja młodzieńczej burzy hormonalnej. Dzisiaj problem cery tłustej i trądzikowej rozprzestrzenił się na osoby w wieku 20, 30, a także 35 i 40 lat. Nawet jeśli w wieku lat kilkunastu trądzik przebiegał u danej osoby w postaci łagodnej lub nie przebiegał wcale, to w wieku dojrzałym całkiem prawdopodobne jest wystąpienie choroby w zdecydowanie nasilonej formie. Co jest tego przyczyną?
Stres, zła dieta i niewłaściwa pielęgnacja przyczyną cery trądzikowej
To zazwyczaj główni winowajcy problemów z cerą w wieku dojrzałym. Niezwykle rzadko zdarza się, by za problemy z cerą odpowiadały zaburzenia o podłożu hormonalnym. Stres nasila produkcję sebum oraz zaostrza stany zapalne w organizmie. Zła dieta to z kolei żywność wysoko przetworzona, zawierająca cukier i mnóstwo substancji sztucznych. Tego typu produkty powodują gwałtowny wzrost insuliny we krwi, co skutkuje nasileniem produkcji androgenów, a w konsekwencji także sebum. Wszystko to w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją cery, sprawia, że problem nasila się i jest jeszcze trudniejszy do opanowania. Jak zatem dbać o cerę trądzikową?
Jak zadbać o cerę trądzikową - po pierwsze dieta i relaks
Osoby borykające się z problemem cery trądzikowej powinny bezwzględnie unikać:
- żywności wysoko przetworzonej,
- napojów sztucznie barwionych, słodzonych i gazowanych,
- konserwantów w pożywieniu,
- tłuszczu zwierzęcego,
- cukru pod każdą postacią,
- tłustego nabiału,
- nadmiaru soli,
- ostrych przypraw,
- alkoholu
- stresu
Co w zamian?
- dieta bogata w zielone warzywa, będące źródłem witamin E i B6,
- warzywa czerwone w dużej ilości - bogactwo witaminy A,
- tłuszcze roślinne (np. oliwa z oliwek, olej lniany),
- rośliny strączkowe, kasze, pieczywo pełnozierniste,
- ryby,
- buraki pod każdą postacią,
- sok z aloesu
- relaks
Walka z cerą trądzikową - właściwa pielęgnacja
W tej kwestii z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i skuteczne zabiegi pielęgnacyjne, które można obecnie wykonać nie wychodząc z domu. Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest oczyszczanie. Tutaj najlepsze będą preparaty oparte np. na kwasie salicylowym lub glikoglikolowym. Równie istotne jest regularne wykonywanie peelingu (np. peeling kawitacyjny), usuwającego zrogowaciały naskórek i ułatwiającego odblokowanie porów. W przypadku cery trądzikowej warto zastanowic się także nad urządzeniem do dezynfekcji skóry. To dobry sposób na zapobieganie rozprzestrzenianiu i nasilaniu się ognisk zapalnych. Doskonałe rezultaty w walce z trądzikiem przynosi natomiast mezoterapia bezigłowa, bio-prądy, terapia światłem oraz prądy Darsonvala. Te niezwykle skuteczne zabiegi gwarantują pomoc w walce z trądzikiem, a możesz je wykonać samodzielnie w domu, zaopatrując sie jedynie w profesjonalny, dostępny w naszej ofercie sprzęt.